Robienie dżemu z sezonowych owoców może być rozkoszą dla kubków smakowych, zwłaszcza zimą, kiedy świeże owoce i warzywa są często cenione, a importowane produkty słabej jakości są obfite. Wystarczy otworzyć słoik zrobiony z letnich truskawek i udać się do spiżarni.

Dżem z sezonowych truskawek przetwory - nie ma porównania

Truskawki są pyszne, zdrowe, niskokaloryczne i bardzo aromatyczne. Sezon na truskawki, kiedy są obfite, to także najlepszy czas na robienie przetworów lub ich mrożenie. Najczęściej robi się z nich dżemy i kompoty, ale to właśnie przetwory z tych owoców znikają najszybciej. Aby zrobić dżem z truskawek, który nie wyleje się ze słoika po otwarciu, potrzebne są specjalne dodatki. Do dżemu można dodać dużo cukru lub zastosować metodę "żelfix". Każda z nich ma swoje wady. Nie chcemy jeść dżemu, który ma dużą zawartość cukru. Niektórzy uważają, że dżem traci wtedy swój smak. Z kolei żelfixy mają dodatki w postaci sztucznych zagęszczaczy czy konserwantów. Pektyna jest alternatywą dla nich.

Jak zrobić dżem truskawkowy z użyciem pektyny

Na początek zdefiniujmy pektynę. Jest to całkowicie naturalny zagęszczacz wytwarzany ze skórek pomarańczy lub miąższu jabłek. Te owoce są bogate w naturalne składniki żelujące i stanowią świetny zagęszczacz do przetworów. Strony internetowe takie jak Vitline.co.uk oferują wiele przepisów na dżem truskawkowy , które różnią się użytymi składnikami i ilością cukru dodawanego do przetworów. Pektyna pozwala na zmniejszenie tej ilości. W zależności od ilości owoców, wartości mogą wahać się od 1 łyżki stołowej do 0,5 kilograma.

Jak zrobić galaretkę truskawkową z pektyną bez użycia zbyt dużej ilości cukru? Oto jeden z najbardziej sprawdzonych przepisów:

1 kg świeżych truskawek

1 łyżka pektyny (lub zalecenie producenta).

Sok z cytryny, np. dwie łyżeczki

Jedna łyżka cukru (ilość może być różna w zależności od upodobań).

Oto kilka przydatnych porad i wskazówek dotyczących robienia dżemu z pektyną.

Do robienia dżemu używaj świeżych, dojrzałych i zdrowych owoców. Aby zachować całe owoce, należy je krótko gotować na małym ogniu. Po ugotowaniu owoców dodaj do mieszanki cukier i pektynę. W przypadku bardziej rozdrobnionych owoców można je powoli gotować w dużym garnku przez 10-15 minut. Dopiero wtedy dodaj pektynę. Aby uniknąć przypalenia, cały czas mieszaj owoce. Przełóż je do słoików i zakręć. Pasteryzować najwyżej przez 20 minut.