Istnieje wiele różnych rodzajów zdrowej żywności. Podczas gdy wiele osób uważa, że zdrowa żywność to tylko jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, aby uzyskać zdrowe cukry, często zapominają o dużej ilości substancji znajdujących się w różnych produktach. Dobrym przykładem jest lecytyna słonecznikowa. Czym ona jest? Jakie są jej właściwości? I gdzie jest konkretnie wykorzystywana? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o lecytynie słonecznikowej.

Czym jest lecytyna słonecznikowa?

Lecytynę można znaleźć w organizmie człowieka, a także w organizmach zwierząt i roślin. Można ją podzielić na trzy rodzaje: lecytynę sojowąpochodzącą z żółtek jaj oraz lecytynę słoneczną. Ta ostatnia jest szczególnie interesująca, ponieważ jest najczęściej stosowana.

Lecytyna słonecznikowa może być opisana jako mieszanina związków i substancji chemicznych, przede wszystkim o charakterze tłuszczowym. W jej skład wchodzą trójglicerydy i glicerol. W jej skład wchodzą również węglowodany, fosfatydylocholina, kwasy linolowe i glicerol. Mają one duży wpływ na układ nerwowy i mózg. Mogą poprawiać pamięć i koncentrację.

Jakie są właściwości i zastosowanie lecytyny

Jak widać, lecytyna słonecznikowa to naprawdę niezwykła substancja. Warto przyjrzeć się jej konkretnym właściwościom i temu, jak wpływa na ludzki organizm. Jak to wygląda w szczegółach?

Ten rodzaj lecytyny, jak już wcześniej wspomniano, ma świetny wpływ na mózg i układ nerwowy , pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Lecytyna wpływa pozytywnie na wątrobę i chroni ją przed marskością. Jej działanie wpływa również na układ pokarmowy. Silnie oddziałuje na jego ściany, poprawiając trawienie i chroniąc przed powstawaniem kamieni żółciowych. Badania wykazały, że ten rodzaj lecytyny zmniejsza depresję i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego.

Warto zaznaczyć, że lecytyna może przyczynić się do poprawy jakości Twojej skóry i zapobiec powikłaniom, które mogą pojawić się w wyniku karmienia piersią. Jej działanie jest zatem naprawdę szerokie.

Gdzie stosowana jest lecytyna

Trudno jest polemizować z ogromnymi korzyściami zdrowotnymi lecytyny słonecznikowej. Ale gdzie dokładnie jest ona wykorzystywana? Stosuje się ją w różnych suplementach diety oraz jako dodatek do codziennych posiłków. Wystarczy, że rano przyjmiesz jedną tabletkę, która zawiera tę substancję.