Jedzenie, które spożywamy ma głęboki wpływ na naszą energię, zdrowie i samopoczucie. Jednak równie ważne jest, aby zastanowić się nad tym, co jemy. Jeśli nie mamy odpowiednich nawyków, nawet zbilansowana dieta, nie przyniesie nam wszystkich korzyści. W tym artykule omówimy najlepsze nawyki żywieniowe na ten rok. Te proste zmiany mogą przynieść wiele korzyści.

Aqua sanitas czyli kilka słów o nawodnieniu

Osoby dorosłe powinny wypijać co najmniej 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Ilość ta jest wyższa dla osób aktywnych. Do nawodnienia nie należy wliczać napojów gazowanych, takich jak herbata czy kawa. Najlepszym rozwiązaniem jest czysta woda mineralna. Jeśli nie lubisz smaku wody mineralnej, zawsze możesz dodać do niej aromaty świeżo wyciśniętego soku owocowego. Woda ma znaczący wpływ na metabolizm. Ułatwia utrzymanie zdrowej wagi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stąd wyrażenie: In aqua sanitas czyli w wodzie zdrowie

Jak rozłożyć posiłki w ciągu dnia, rzadziej, ale częściej

Wiele wad tradycyjnego odżywiania, które skupia się na trzech posiłkach w ciągu dnia (śniadanie, obiad i kolacja) odkryto wiele lat temu. Każdy organizm jest inny i każda osoba ma inne potrzeby. Organizm może "gromadzić" kalorie, jeśli je częściej, ale rzadziej. Dzieje się tak, ponieważ organizm zakłada, że muszą być one przechowywane przez dłuższy czas. Nasze ciało czuje się bezpieczniej, jeśli jemy rzadziej, ale częściej. Dzięki temu spalamy więcej kalorii i lepiej przyswajamy mikroelementy zawarte w posiłkach. Wielu dietetyków zaleca pięć posiłków dziennie: śniadanie, obiad, kolacja, podwieczorek i kolacja.

Ważne jest, aby równomiernie rozłożyć kalorie między posiłkami. Śniadanie powinno być najbardziej odżywcze, ponieważ to właśnie ono napędza nas na cały dzień. Podwieczorek i drugie śniadanie to lekkie posiłki, które mogą dostarczyć dodatkowych mikroelementów, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Obiad powinien być treściwy, ale też zróżnicowany, zbilansowany. Unikajmy ciężkich, ciężkostrawnych posiłków, które mogą nas zmęczyć na resztę dnia. Kolacja powinna mieć niską liczbę kalorii. Lepiej jest jeść posiłki bogate w białko. Wielu dietetyków poleca serek wiejski, twarożek, a także ryby.

Upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość owoców i warzyw

W owocach i warzywach znajdują się mikroelementy, a także witaminy, minerały i aminokwasy. Wielu Polaków nie spożywa wystarczającej ilości warzyw. Zdrowa sałatka warzywna lub przekąska owocowa to świetny wybór na drugi posiłek lub podwieczorek. Ze względu na dobroczynne substancje zawarte w warzywach, warto włączyć ich niewielkie ilości do posiłku. Dobrym przykładem są owoce. Mogą być źródłem cukrów prostych i stanowić kaloryczną przekąskę. Nasiona i zioła (pestki dyni, słonecznika itp. W ramach suplementacji warto pamiętać o niektórych ziołach i nasionach (np. słonecznik itp.).

Regularność to podstawa stabilnej wagi

Nawet jeśli nasze życie wypełnione jest zgiełkiem i ciągłą gonitwą, ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać pewien poziom regularności żywieniowej. Dotyczy to zarówno pory, w której jemy, jak i rozkładu kalorii i mikroelementów między posiłkami. Regularność pomaga ustabilizować pracę układu pokarmowego, co ułatwia utrzymanie zdrowej wagi. Unikaj niezdrowych przekąsek i szybkich przekąsek, które są tylko kaloriami.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Bieganie po jedzeniu to poważny grzech, który układ pokarmowy odpokutuje. Dietetycy poświęcają wiele czasu na opisywanie konsekwencji jedzenia w ten sposób. Powinniśmy brać przykład z rodowitych Francuzów, którzy wolą nie jeść nic niż jeść fast foody i okruchy jedzenia. Ważne jest, aby zadbać o jakość i przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na posiłki, zwłaszcza jeśli są one ekstrawaganckie. Wolniejsze jedzenie pozwala nam na więcej czasu na delektowanie się smakiem i odgrywa ważną rolę w trawieniu.

Zdrowe nawyki żywieniowe a świadome decyzje zakupowe

Symbolem rolnictwa ekologicznego jest "Eko listek". Jest on wymagany dla wszystkich produktów w Unii Europejskiej, które spełniają wymogi "eko". Jest to informacja, że produkt zawiera co najmniej 95% składników ekologicznych, nie zawiera sztucznych substancji smakowych, wzmacniaczy zapachu, stabilizatorów, konserwantów. Sklepy internetowe sprzedające zdrową żywność mogą pomóc nam w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Marketbio.pl oferuje produkty, które mogą pomóc w przełamaniu złych nawyków żywieniowych. Dzięki nim można przygotować zdrowe, ciekawe i smaczne posiłki, a także usunąć z codziennej diety niezdrowe przekąski.