Melisa jest powszechnie uważana za naturalny środek odstresowujący. Jednak jej zalety są znacznie szersze. Zastanawiasz się, czy warto ją pić? Zdecydowanie warto! Dowiedz się dlaczego.

Jest to wspaniałe zioło, które wspaniale pachnie, pysznie smakuje i ma wiele właściwości leczniczych. Melisa to zdecydowanie coś, co powinieneś mieć w swojej kuchni. Można ją stosować jako ciepły napar zastępujący herbatę, szczególnie wieczorem, gdy potrzebujemy się zrelaksować i nie nabierać energii.

Ta niewielka roślina z basenu Morza Śródziemnego nie wydaje się wyróżniać. W rzeczywistości ma mnóstwo właściwości zdrowotnych! Pierwszym z nich jest roztarcie jej aksamitnych liści na dłoniach. Delikatny cytrynowy zapach będzie od razu wyczuwalny.

Napary z tej rośliny są stosowane w medycynie ludowej od wieków. Istnieje wiele powodów, dla których warto pić napary z tej rośliny. Jak działa melisa.

Melisa na złagodzenie stresu

Melisa jest podobna do waleriany w tym, że ma działanie relaksujące. Jest to naturalny środek relaksacyjny, który działa dobrze na organizm.

Umysł i ciało. Skąd bierze się kojące działanie melisy? Wszystko za sprawą zawartych w niej olejków eterycznych, które odpowiadają również za jej uroczy zapach. Melisa jest świetną opcją dla tych, którzy mają trudności z zasypianiem lub są niespokojni. Może być również stosowana w połączeniu z lekarzem, aby pomóc Ci poczuć się spokojniej. Ten naturalny środek może być wystarczający, aby pomóc Ci zasnąć lub zarządzać niepokojem. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować melisę. Podczas gdy picie świeżej melisymoże zapewnić wiele korzyści zdrowotnych, efekty uspokajające nie są tak silne. Powinieneś wybrać świeże liście melisy, lub czyste olejki eteryczne.

Melisa na dolegliwości trawienne

Melisa ma pozytywny wpływ na przewód pokarmowy. Melisa pobudza trawienie i jest często polecana po zjedzeniu ciężkostrawnych pokarmów, takich jak mięsa czy dania z roślin strączkowych. Może również "uspokoić" twoje jelita. Są one często nazywane "drugim mózgiem", ponieważ mogą pomóc w zespole jelita drażliwego. Stan ten objawia się jako nadaktywność układu trawiennego, co skutkuje różnymi objawami, w tym bólem, biegunką i zaparciami. Melisa może pomóc w leczeniu problemu u jego podstaw. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować objawy.

Melisa na problemy z pęcherzem moczowym

Działanie moczopędne rośliny może być wykorzystywane do wspierania infekcji dróg moczowych. Połączenie melisy z sokiem żurawinowym to świetny sposób na ich zwalczanie.

Melisa to zioło, które świetnie smakuje. Można jednak również cieszyć się wszystkimi jej zdrowotnymi zaletami. Aby uzyskać z niej jak najwięcej, upewnij się, że prawidłowo ją przygotujesz.