Superfoods to grupa naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów bogatych w witaminy, minerały i składniki odżywcze, które w ostatnich latach królują na sklepowych półkach. Znajdziemy tam wiele produktów z odległych zakątków globu, w tym nasiona chia i jagody goji, maca i plantan, spirulinę i wiele innych pozycji. Są to wspaniałe produkty, ale warto zauważyć, że w naszej okolicy jest wiele innych smacznych i ciekawych roślin, które mogą zasłużyć na miano "superfoods". Jedną z takich roślin jest mak niebieski, znany również jako mak europejski. Zazwyczaj myślimy o nim tylko w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. A szkoda, bo tak dobrze jest go mieć na naszych stołach przez cały rok.
Mak niebieski pochodzi z Azji. Jednak jego uprawa odniosła sukces w Europie. Nasi południowi sąsiedzi, Czesi są największymi europejskimi producentami niebieskiego maku. Opanowali oni do perfekcji sztukę i naukę uprawy tej rośliny. Niebieski mak z Czech uważany jest za najlepszy i najsmaczniejszy. Przed zakupem upewnij się, że sprawdzisz na opakowaniu, skąd pochodzą niebieskie nasiona.
Mak najlepiej kupować ekologicznie. Taki z liściem euro. Na mak niebieski należy również zwrócić uwagę patrząc na kraj, z którego pochodzi. Czechy są domem dla najlepszych niebieskich maków, jak wspomnieliśmy wcześniej. Mak powinien być sypki, nasiona w kolorze ciemnoniebieskim, a ziarno powinno mieć słodki posmak. Wysokiej jakości niebieski mak powinien pachnieć makiem, a nie zjełczałym tłuszczem
Mak jest ciężkostrawny, więc dzieci poniżej 2 roku życia powinny go unikać.
Niebieski mak w większości domów wykorzystujemy najczęściej na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Są one podstawowym dodatkiem do świątecznych deserów takich jak:
Niektórym świadomym konsumentom mogą nie odpowiadać dodatki zawarte w gotowych, wysoko przetworzonych pastach makowych. Pasta makowa może być wykonana w domu z wysokiej jakości pasty makowej i innych składników.
Niebieski mak jest wysokokaloryczny - ma 539 kcal/100 g. Można go również wykorzystać w słodkich deserach, np. z miodem i innymi wysokokalorycznymi orzechami. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na włączenie tego europejskiego "superfood", do zdrowych posiłków, które możesz przygotować każdego dnia.
Mak będzie świetnym dodatkiem do:
Mak jest popularnym dodatkiem do kuchni indyjskich, gdzie często zastępuje użycie sezamu. Mak niebieski jest doskonałą alternatywą dla osób, które mają alergię na sezam.
Wszystko zależy od przeznaczenia maku. Uprażenie maku na patelni to dobry pomysł, jeśli nie zamierzamy poddawać go obróbce termicznej. Dzięki temu pozbędziemy się goryczki, a nadamy chrupkości. W przypadku maku, z którego chcemy zrobić masę makową, najlepiej opłukać go zimną wodą, a następnie namoczyć w ciepłym mleku lub sparzyć podgrzaną wodą i dopiero wtedy namoczyć. Dobrym pomysłem, jeśli sami zmielimy mak, jest dodanie do niego trochę miodu i śmietany. Pomoże to zniwelować gorzki posmak.
Niebieski mak jest kwiatem oleistym, więc możliwe jest, że jego nasiona zjełczeją, jeśli nie będą odpowiednio przechowywane. Ważne jest, aby trzymać go w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, w płóciennym worku lub w szczelnie zamkniętym pojemniku. Mak niebieski można dobrze zamrozić. Można również zamrozić masę makową.
Choć "baba" może nie wiedziała jak "zasiać mak", my wiemy, że warto go dodawać do codziennych posiłków. Te czarno-niebieskie ziarna są łatwe do znalezienia i mają regionalne pochodzenie. Ale, są też bogate w składniki odżywcze, minerały i witaminy.