Nie należy rezygnować z małych przyjemności. Po prostu wybieraj mądrze. Spójrz na składniki przed zakupem. Jeśli masz ochotę na słodką przekąskę, zdecyduj się na taką z erytrytolem. Dlaczego? Dlaczego. Nie powoduje on wzrostu poziomu cukru we krwi, więc jest bezpieczny do spożycia przez osoby chore na cukrzycę lub będące na diecie ketogenicznej. Jest to produkt pozbawiony kalorii, który jest idealny dla każdego, kto ceni sobie szczupłą sylwetkę. Dodatkowo erytrytol nie powoduje próchnicy i hamuje rozwój bakterii wjamie ustnej. Dzięki temu jest świetnym wyborem dla osób z próchnicą lub dzieci. Jest antyoksydantem. Jest to substancja, która spowalnia reakcje utleniania w organizmie. Pomaga to w ochronie przed wirusami i bakteriami, a także zapobiega namnażaniu się wolnych rodników. Słodzik ten nie jest rozkładany w organizmie i jest wydalany w postaci niezmienionej z moczem.
Ze względu na swoją budowę chemiczną, erytrytol (inaczej erytryt, erytrol) należy do alkoholi cukrowych (polioli). Do tej samej grupy związków organicznych należą również sorbitol i ksylitol. Ze sklepów można otrzymać erytrytol na dwa sposoby. Pierwszy polega na wytwarzaniu glukozy ze skrobi ziemniaczanej lub pszennej przez różne rodzaje drożdży. Drugi jest wynikiem syntezy odpadowej gliceryny przez drożdże Yarrowia Lipolytica Wratislavia. Występuje w bardzo małych ilościach w niektórych owocach, warzywach, wodorostach i serach. Należy zaznaczyć, że struktura chemiczna występującego w naturze erytrolu jest taka sama jak tego, który jest produkowany na dużą skalę. Słodzik ten, niezależnie od sposobu jego pozyskania, jest czysty i jednorodny. Produkty importowane z krajów spoza Unii Europejskiej (np. z Chin) są całkowicie bezpieczne, ponieważ przechodzą szereg badań określających ich skład i obecność zanieczyszczeń.
Erytrol można spotkać w przemyśle spożywczym pod symbolem "E968". Stosowany jest najczęściej do słodzenia dżemów i marmolad, lodów, czekolad. Można go dodawać do napojów, potraw, deserów czy wypieków (z wyjątkiem ciast drożdżowych) i jest to bardzo wskazane. Nie posłuży do zrobienia karmelu, ponieważ nie karmelizuje. Ma charakterystyczny chłodny posmak, który zapewnia uczucie orzeźwienia.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO zatwierdziła bezpieczeństwo erytrytolu jako dodatku do żywności. Może być przyjmowany przez kobiety w ciąży. Należy pamiętać, że nadmierne spożycie może wywołać efekt przeczyszczający.